Graviola-hedelmä tappaa syövän satoja kertoja tehokkaammin kuin kemoterapia
Artikkeli katsottu 32 764 kertaa, Toimitus, 26.04.2012 Tulosta
Graviola (Annona Muricata) on tropiikissa kukkiva ainavihanta kasvi, jonka pitkä piikikäs vihreä hedelmä sattumoisin tappaa syöpäsoluja jopa 10 000 kertaa tehokkaammin kuin kemoterapiassa käytetty lääke, vaurioittamatta terveitä soluja ja täysin ilman inhottavia sivuvaikutuksia.
Cancer Research UK:n mukaan graviola –hedelmä on aktiivinen komponentti kasvirohdossa, jota markkinoidaan tuotenimellä Triamazon. Tätä tuotetta ei ole hyväksytty lääkkeeksi Iso-Britanniassa, sillä se on aivan liian tehokas ja veisi suunnattomat tuotot lääkefirmoilta.
Kasvi on matala puu, jota kutsutaan englanniksi ”soursop”, portugaliksi ”graviola” ja espanjaksi ”guanabana”. Hedelmä on suuri ja sen happaman makeaa valkoista hedelmälihaa voi haukata suoraan, tai kuten tavallista, tehdä siitä hedelmäjuomia ja sorbettia. Tämä puu kasvaa luonnonvaraisena syvällä Amazonin sademetsissä ja voisi mullistaa perinteiset käsitykset syöpähoidoista ja selviytymismahdollisuuksista.
Sen lisäksi, että graviola on tehokas syöpälääke, se toimii myös tehokkaana vasta-aineena bakteeri- ja sienitulehduksiin, tuhoaa loiset ja madot, alentaa verenpainetta ja sitä käytetään myös masennuksen, stressin ja hermostollisten sairauksien hoitoon.
Tutkimusten mukaan hedelmäuutetta voidaan käyttää:
- Syövän parantamiseen luonnonmukaisena täsmähoitona, joka ei aiheuta pahoinvointia, laihtumista tai hiusten lähtöä
- Immuunijärjestelmän vahvistamiseen ja tappavien tulehdusten ennaltaehkäisemiseen
- Elimistön vahvistamiseen ja terveyden parantamiseen hoitojen aikana
- Lisäämään kehon energiaa ja vireystilaa paremman henkisen tasapainon saavuttamiseksi
Miksi tästä ihmehedelmästä ei ole aiemmin kuultu?
Nämä tutkimustiedot tulevat yhdeltä Yhdysvaltojen suurimmalta lääkeyhtiöltä, joka testasi hedelmää yli 20 laboratoriotestissä jo 1970-luvulta alkaen. He olivat uuden syöpälääkkeen etsinnässään päätyneet Amazonin sademetsiin ja löytäneet graviola –hedelmän mahtavat ominaisuudet. Heidän tarkoituksenaan oli eristää hedelmän lääkekomponentti ja tuottaa sitä synteettisesti maailman kasvaville syöpälääkemarkkinoille, mutta seitsemän vuotta jatkuneiden tutkimusten aikana he eivät kyenneet keinotekoisesti kopioimaan hedelmän lääkeominaisuuksia. Suurten tuottojen hitaasti haihtuessa saavuttamattomiin lääkeyhtiö päätti haudata koko projektin, eikä julkaissut mitään koko tutkimuksestaan. Viimein nuo tutkimustiedot on saatu kaivettua esille ja tulos on ällistyttävä!
Graviola puu-uutteen on todettu:
- tehokkaasti paikantavan ja tappavan pahanlaatuisia syöpäsoluja kaikkiaan 12 erityyppisestä syövästä, kuten paksusuolen syöpä, rintasyöpä, eturauhassyöpä, keuhkosyöpä ja haimasyöpä.
- hidastavan syöpäsolujen kasvua 10 000 kertaa tehokkaammin, kuin yleisesti kemoterapiassa käytetyn Adriamycinin.
- mikä merkittävintä, se valikoi kohteekseen vain syöpäsoluja, eikä vahingoita terveitä soluja lainkaan!
Mistä sitä saa?
Hedelmiä voi ostaa hyvin varustetuista kaupoista, jotka myyvät eksoottisia hedelmiä. Markkinoilla on myös saatavilla graviola –hedelmän mehua useilta valmistajilta, mutta kannattaa selvittää tuottajan luotettavuus ja tuotantomenetelmät ennen tilaamista.
Alkuperäinen artikkeli: http://preventdisease.com/news/12/022112_Sour-Sop-Fruit-100-Fold-Stronger-At-Killing-Cancer-Than-Chemotherapy.shtml









V, 1 vuosi sitten
Artikkelissa mainitaan tiedonlähteenä brittiläinen syöpätutkimusjärjestö Cancer Research UK. Järjestö ottaa sivuillaan selvästi kielteisen kannan graviola-hedelmän käyttöön syöpälääkkeenä: “We do not support the use of graviola to treat cancer. Our advice is to be very cautious about believing information or paying for any type of alternative cancer therapy on the internet.” (http://cancerhelp.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-questions/can-graviola-cure-cancer)
Cancer Research UK ei siis kannata graviolan käyttöä syöpälääkkeenä ja neuvoo suhtautumaan hyvin varovaisesti internetistä saatavaan tietoon vaihtoehtoisista syöpähoidoista.
Suomenkielistä, tieteelliseen tutkimukseen perustuvaa ja luotettavaa tietoa syövästä saa esimerkiksi Syöpäjärjestöjen sivuilta osoitteesta http://www.cancer.fi.
Kala-Eemeli, 1 vuosi sitten
“Jos jokin kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta, se ei yleensä olekaan totta”
Jos hedelmä olisi oikeasti noin hyvä, joku muu (kilpaileva lääkeyhtiö, kunnianhimoinen yliopistotutkija, jnpp.) olisi ihan varmasti julkaissut asian jonku uskottavan kanavan kautta.
sielukettu, 1 vuosi sitten
Katsokaa Youtubesta leffa THRIVE, kyllä meillä tosiaan saattaisi olla toimivia hoitoja syöpään jos isot lääkefirmat eivät niitä niin ponnekkaasti aina kitkisi pois.
Tiedä sitten tästä hedelmästä, mutta minusta asiaa voisi ainakin tutkia enemmän.
Pekka, 1 vuosi sitten
Syöpäjärjestöt ovat viimeinen paikka, joista saa luotettavaa tietoa syövästä. Virallinen syöpähoito on täysin korruptoitunut bisnes, joka tekee kaikkensa luonnonmukaisten ja tehokkaiden syöpähoitojen pitämiseksi piilossa julkisuudelta. Lääkeyhtiöt ovat kiinnostuneita vain lääkkeistä, joille on mahdollista saada patentti. Kun luonnonaineille ei patenttia voi saada, syöpälääkettä ei valmisteta olisi se kuinka tehokasta tahansa. Yhdysvalloissa syöpää luonnonmenetelmillä hoitavat lääkärit ovat jopa joutuneet FDA:n hyökkäyksen kohteiksi. Potilasvastaanottoja on suljettu, asiakirjoja tuhottu ja lääkäreitä on pidätetty. Sillä, että monet ovat parantuneet hoidolla, ei ole mitään merkitystä. Kyllä se on raha joka ratkaisee…
älijäke, 1 vuosi sitten
Kaikki maailman terveysviranomaiset liputtavat ainoastaan näiden satavuotta vanhojen hoitomenetelmien puolesta: leikkaus, sädehoito ja kemoterapia, joista muuten kaksi viimeistä aiheuttavat syöpää. Tästä aiheesta on tehty todella hyvä dokumenttikin: http://paranormaaliblogi.net/index.php/2011/09/01/dokumentti-miksi-syopaa-ei-saa-parantaa/ , eli lähdetään liikkeelle jo Rockefellerin ajasta ja hänen tekemistään sijoituksista.
Kuten tuossa dokumentissa on mainittu, vaihtoehtoisia hoitoja ei suvaita, vaikka ne toimisivatkin. Siksi virallinen kanta on aina sama, syöpää hoidetaan vain leikkaamalla, sädehoidolla tai kemoterapialla. Essiac oli toimiva luonnon lääke syöpään. Henry Hoxleyllä oli omansa, perustui myös yrtteihin. Ja mm. hedelmiä käytti Max Gerson, yksi kaikkien aikojen älykkäimmistä miehistä. Kaikki nämä on leimattu kuitenkin viralliselta taholta puoskareiksi, vaikka he kaikki saivat hyviä hoitotuloksia aikaan.
Niin ja kun oli nuista yrteistä puhetta: http://www.iltalehti.fi/syopa/2012042615504896_sy.shtml , eli pizzan maustamiseen käytetty oregano on myös todettu hyväksi.
Näitä asioita on siis tutkittu. Miksi niitä ei olla saatu vielä virallisiksi lääkkeiksi johtuu lääketieteen kehittymättömyydestä ja lääkkeiden patentti-säännöistä. Joku luonnon kasvi tai mikä tahansa organismi joka todetaan terveyttä edistäväksi ei sinällään pääse lääkkeeksi, vaan siitä pitää aina eristää se tietty komponentti joka sitten voidaan patentoida. Tässä tulee yleensä se tenkkapoo, se yksi ainoa komponentti ei anna samaa vastetta kuin koko organismi monine komponentteineen antaa. Siksi sitä ei voida patentoida lääkkeeksi ja bisnes jää hyödyntämättä. Tämä on suurin puute. Ei lääketehtailla ole mitään intressiä parantaa ihmisiä, vaan suurin käyttövoima on tietenkin se mitä jää viivan alle, raha ratkaiseen.
Veijo Saano, Ylilääkäri lääkelaitos 1998
Markkinataloudessa käyttövoima on pyrkimys liiketaloudelliseen voittoon. Ja terveys bisneksessäkin, jos näin rumalla sanalla asiaa kutsutaan, pyritään aivan samaan liikevoittoon. Ja ilmeisesti on havaittu, että terveyskäsitettä voidaan tehokkaasti käyttää lisäämään liikevoittoja. Se on sen todellinen pyrkimys ei terveyden lisääminen.
Repe, 1 vuosi sitten
Edelleen vaietaan murhaajalahkosta, jolla on kaikki valta maailmssa jo lähes.
Koura, 1 vuosi sitten
Moikka,
Graviola eli tutummin Suomessa guanabana tuhoaa hermosoluja aiheuttaen parkinsonin taudin kaltaisia oireita.
Kuitenkin artikkelissa lukee:
“mikä merkittävintä, se valikoi kohteekseen vain syöpäsoluja, eikä vahingoita terveitä soluja lainkaan!”
Erittäin vastuutonta ja häikäilemätöntä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Soursop#Health_risks (useampia eri lähteitä, lähteet merkitty)
http://en.wikipedia.org/wiki/Annonacin
Hmm, 1 vuosi sitten
Siis ehdottomasti olen vaihtoehtohoitojen kannattaja, mutta arvostan koululääketiedettä myös. Kunpa ne joskus voisivat toimia yhdessä toisiaan täydentäen ja kunnioittaen ilman toistensa mollaamista, voisi ihmiset hyötyä. Jos tuo graviolan teho pitäisi paikkansa, vapautuisi koululääketieteelle kaivattuja resursseja keskittyä johonkin muuhun. Ihan vaan mutu perstuntumalla jäi sellainen maku, että joku on saanut ujutettua lehteen hieman puppua graviolan kaikkivoipaisuudesta. Voisi olla vaikka lääketehtaan pirullinen markkinointityöryhmä, tai vaikka apteekkarien tai skeptikkojen illanistujaisten vappujulkaisu. Konstit on monet.
Metsäntonttu, 1 vuosi sitten
Muistakaa että olemme vain puhuvia apinoita jotka kiitävät universumin halki lentävällä kivellä.
Lääkepatenttipuheet ovat ihan tosia. Meitä huijataan hyvin paljon. Ja vain määrä tekee myrkyn. Eikä wikipediankaan sisällöstä kaikki ole totta (huom. puhun hyvin pienestä määrästä), en silti väitä että tämä kuuluisi siihen ryhmään. Ehkä epäilen.
Tuhansia vuosia vanhat tiedot vastaan nykytiedot eivät aina ole niin yksiselitteisiä kysymyksiä.
Hmm, 1 vuosi sitten
Totta. Ahneudella kun ei ole mitään rajaa, voitaisiin tämä 1% maailman väestöstä, joka omistaa 99% maapallon varallisuudesta, laivata suureen avaruusalukseen ja lähettää kohti Andromedan tähtisumua. Lupauksena myös, että saavat ikiomaksi kaikki vastaantulevat planeetat ja auringot rikkauksineen.
Maailmassa on reilua ja tasapuolista kaikille ainoastaan kuolema. Siitä ei luikertele ohi pirullisinkaan sutki ja toisten kustannuksella elävä hyväksikäyttäjä. Eläköön kuolema : )
Lehtiä, ei mehua, 1 vuosi sitten
Toisaalla netissä on samasta asiasta runsaasti tekstejä monin samoin sitaatein, joissa kerrotaan asiasta tarkemmin esim http://www.canceractive.com/cancer-active-page-link.aspx?n=850 eli kyseessä ovat olleet kyseisen puun lehdet, joita tutkimalla on saatu lupaavia tuloksia laboratorioissa.
Magneettimedian kääntämästä lähdeviitteettömästä artikkelista ja sen yhteyteen liitetyistä hedelmäkuvista ja mehutilausohjeista saa helposti käsityksen, että kysymys olisi lähinnä puun hedelmästä, joilla on se parantava vaikutus. Mehuja saa toki juoda ja sorbetteja valmistella, mutta niillä ei välttämättä ole niitä parantavia vaikutuksia. Tutkimuksissa kun olivat puun lehdet, eivätkä puun hedelmämehut. Nämä saattavat olla kaksi kovin eri asiaa, joten siinä mielessä tämä artikkeli saattaa olla aika harhaanjohtavakin.
Netistä on toki tilattavissa puun lehtiä sieltä sun täältä ulkomailta, mutta sellaisessa voi olla riski tulla tavalla tai toisella huijatuksi tai myrkytetyksi. Viisaampaa olisi kääntyä ammattitaitoisen yrttilääkärin puoleen, joka tietää oikeat annostukset ja joka on hankkinut lehtensä luotettavista lähteistä.
Mistäköhän lienee johtuu, että rohdosvalmisteen valmistajan sivusto http://www.triamazon.com näyttää kadonneen netistä? Toki muitakin valmistajia guanabanan lehdistä tehdyille kapseleille löytyy. Saa niitä tilattua ihan Suomestakin esim http://www.vitamarket.net/fi/anti-ikaantyminen-92/antioksidantit-154/graviola-500-mg-100-kapselia-662.html
Keke, 1 vuosi sitten
Cancer Research UK:n sivuilta: “Overall, there is no evidence to show that graviola works as a cure for cancer. Many sites on the internet advertise and promote graviola capsules as a cancer cure, but none of them are supported by any reputable scientific cancer organisations.”
vfvfvfvf, 1 vuosi sitten
Niin kuin kirjoitat, Cancer Research UK ei millään tavalla tue artikkelin väitteitä. Epämääräisten uskomushoitojen markkinointi syövän kaltaisen tappavan sairauden hoitoon on kyllä niin härskiä touhua, ettei siihen moni pystyisi yöuniaan menettämättä. Terminaalivaiheessa oleviltakin otetaan rahat pois katteettomilla lupauksilla.
Toisaalta tyhmyydestä sakotetaan. Jos on riittävän herkkäuskoinen syytääkseen rahaa puoskareille ja huijareille, niin ehkä on ihmiskunnan kehityksen kannalta lopulta parempi, että luonnonvalinta karsii pois tällaiset yksilöt.
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
17
30
Hmm, 1 vuosi sitten
Ja toisaalta myös päinvastoin. Taannoinen jättimäinen sikapiikkihuijaus kuppasi satoja miljardeja täysin tietoisesti ja suunnitellusti tehdyllä kuprulla, mutta asialla oli lääketehtailijat ja valjastettu media. Tyhmyydestä sakotetaan myös viisaaksi itseään luulevia. Ja evoluutio kyllä nekin karsii…
Kun maapallon väkilukua pienennetään parilla miljardilla, on todennäköisempää, että se on auktoriteettiuskovainen rahvas, joka ensimmäisenä lakoaa.
Repe, 1 vuosi sitten
Ei se lakoa. Jenkkilässä on juuri uskottomille ne leirit jo valmiina. Poliittiset vangit eivät sieltä kai elävänä pääse. Massalahtaukset alkavat pian myös Euroneukkulassa. Talmudistit jo nuoleskelevat huuliaan.
Hmm, 1 vuosi sitten
Niin se varmaan on, mutta kun pari miljardia pitäisi väkilukua pienentää, ei mahda meitä kyseenalaistajia niin paljoa löytyä. No eliitti tarvitsee orjansa ja suomalaiset ovat synnynnäistä orjakansaa. Herran pelko on viisauden alku, on opittu jo äidinmaidossa. Saattaa siis olla että suomella onkin tulevaisuus… Stubbista tulee hyvä riksakuski, vaikka omat kuvitelmat saattavatkin olla jotain muuta.
Kala-Eemeli, 3 kuukausia sitten
Repen mukaan ‘uskottomien leirit’ oli USAssa valmiina ja valmiudet ‘massalahtaukseen myös Euroneukkulassa’ olemassa jo 9 kuukautta sitten. Ei ole vaan kauheasti merkkejä näkynyt toiminnan alkamisesta ..
Turhaan Repe & co. vaatii ‘skepojen’ ja ‘goijimien’ viestien sensurointia – hyötyisivät paljon enemmän siitä, että omat toteutumatta jääneet ennustukset poistettaisiin täältä hilpeyttä herättämästä.
Tykkää:
1
1
Miksi, 1 vuosi sitten
Kysäisin emännältä asiasta.. Asun nykyisin Filippiineillä ja täälläkin kasvaa kyseistä marjaa.. Miksi kaikki aina löytyy amatzoneilta tutkimattomasta paikasta? Kait se on jotenkin seksikästä sanoa jokin eksoottinen paikka!
Jussi, 1 vuosi sitten
Sitten vain poimimaan.
jomy, 10 kuukausia sitten
Näkyy kaupassa oleva Graviola Vietnamilaista alkuperää. Näiden hedelmien ja kahvin tuotannossa saamme nyt takaisin ne myrkyt mitä USA kylvi Vietnamin maaperälle Vietnamin sodan aikana. Vietnam on nyt maailman toiseksi suurin kahvintuottaja, ja niinpä ryystämme iloisesti DDT:t ja muut myrkyt kehoomme, myrkyt, joiden takia tänäkin päivänä Vietnamissa syntyy epämuodostuneita lapsia.
Jukka, 5 kuukausia sitten
Graviolaa myydään koko Brasiliassa yleisesti. Itse olen juonut graviolamehua ja syönyt jääjogurttina. Ei se ole mikään eksoottinen löytö, vaikka se Filippiineillä voi sitä olla, ainakin siitä päätellen, että kutsut jenkkifutiksen kokoista hedelmää marjaksi.
milla, 4 kuukausia sitten
ei se koko …
http://fi.wiktionary.org/wiki/vesimeloni
Tykkää:
0
0
Kimblo, 10 kuukausia sitten
On typerää, että Cancer Research UK on mainittu jutussa, koska he eivät suosittele hedelmän käyttöä, vaan päinvastoin. Lisäksi olisi kiinnostavaa tietää jutussa mainitun USAlaisen lääkeyhtiön nimi. Ainahan voi kirjoitella tyyliin “eräs” tutkimus, mainitsematta kuitenkaan lähdettä tai muuta vastaavaa. Haluaisin vähän paremman perustelun kasvin vaikuttavan ainesosan vaikutuksesta syöpäsoluja vastaan, mutta sitä tuskin on tutkittu. Sanotaan vaan, että puu-uute tuhoaa, tai ehkäisee syöpää. Missään ei kuitenkaan kerrota, miten se esimerkiksi kemiallisesti tapahtuu. Lisäksi jo yksittäinen hedelmä on tosi kallis ja epäilen, että tämä on joku rahastuskeino.
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
9
6
Kimblo taas, 9 kuukausia sitten
Nimim. Koura on maininnut tässä viestiketjussa aikaisemmin graviolan haittavaikutuksista. Löysin netin syövereistä haittavaikutukset vahvistavan artikkelin: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mds.1246/abstract;jsessionid=2F966137C6AF0D6D6A83334D0C269DE2.d03t01?
On kyllä ihme, etteivät graviolaa hehkuttavat tahot kerro asiasta. On myös käsittämätöntä, että jos hedelmästä on tehty tällainen perustellun oloinen tutkimus, niin miksei sen positiivisista vaikutuksista ole tehty yhtä kattavaa infopläjäystä.
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
7
4
Kimblo taas, 9 kuukausia sitten
Oli taas pakko tulla kertomaan, että meillä ainakaan graviola ei ole auttanut kasvaimen hoidossa. Itse en graviolaa syö, kun en ole sairas, mutta en halunnut vastustaa tyttöystäväni valintaa syödä graviolaa syövän hoitoon yhdessä sytostaattien kanssa. Kasvaimen kasvuvauhti on leikkauksen jälkeen ollut nopea hoidoista huolimatta. Noh jutun pointti oli se, että alunperinkin ajattelin koko hedelmän olevan silkkaa huuhaata, ja ainakaan meidän tapauksessa siitä ei ollut yhtään apua. Rahastuksen makua, kun saadaan heikkouskoiset laittamaan rahansa tämmösiin “viimeisiin toivoihin”.
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
7
10
jojo, 8 kuukausia sitten
Ainakin päänsärky lähti viikoksi, jona söin Graviolaa. K-kaupassa 22€ kilo, Prismassa 40€ kilo. Repikää siitä.
Jukka, 5 kuukausia sitten
Brasiliassa n. euron litra tai kappale
Repe, 8 kuukausia sitten
Mistä tiedämme, että puhut totta?
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
6
3
taso nousi, 8 kuukausia sitten
no aika paljon halvempaa toi graviola on kuin kuin joku sytostaatti hoito ja syöpälääkkeet.
jojo, 8 kuukausia sitten
Eturauhassyöpään ei mitään vaikutusta, mutta jatkuvaan päänsärkyyn auttaa. nyt kokeilin toisen viikon kuurin. (ostin tuolta halvemmasta kaupasta, siellä sitä aina ajoittain on saatavilla)
noviisi, 6 kuukausia sitten
kanaria
noviisi, 6 kuukausia sitten
Hei jojo,oletko jatkanut graviolan syöntiä.Olen tänään menossa hakemaan niitä.Onko päänsärkysi pysynytpoissa?Itselläni myös päänsärkyä aamusta iltaan joka päivä.
Mummeli, 5 kuukausia sitten
Syön graviolaa kuureittain. En hedelmiä vaan puun lehdistä tehtyjä kapseleita. Mikäli olen oikein ymmärtänyt niin parantavat ominaisuudet ovat nimenomaan lehdissä.
keijo, 2 kuukausia sitten
Alueilla, jossa graviolaa kasvaa käytetään sitä runsaasti päivittäisessä ruokavaliossa, mutta syöpäkuolleisuus siellä on yhtä yleistä kuin pohjoismaissa.
Tykkää:
3
3
Pasi Arasola, 1 kuukausi sitten
Minua aina hairitsee tapa jolla vaihtoehtomediassa suhtaudutaan kasveihin joista on apua syopaan. Jokainen tuntemani syopapotilas paatyi allopatiaan koska kokivat vaihtoehtomedian tavan puhua liian epauskottavaksi. Jos laakefirmat liiottelee tai vahentelee, niin ollaan raivoissaan. Jos joku huomauttaa samantyylisista virheista vaihtoehtohoidoista, niin klikataan peukkua alas.
Graviolasta oli tutkimuksia seitkyt luvulta, tutkimusta on myos 80 luvulta, 90 luvulta, ja siita eteenpain. Ei tassa nyt niin kaynyt et joku vanha graalin malja loytyi, vaan tuota tietoa alkaa vahitellen kasaantumaan useasta suunnasta, useammalta ajanjaksolta.
Graviola hedelma ei ole niin turvallinen kuin artikkeli antaa uskoa, hiirissa toksisuus extractin kanssa alkoi 300mg/kg annoksella, jolloin hiiri lopetti kiinnostuksen ymparistoonsa. Siemenista ja juurista on loydetty neurotoksisia aineita, ja antibakteeristen ominaisuuksien uskotaan myos iskevan suoliston hyvia bakteereja vastaan. Suositellaan probiottejen ja entsyymeiden nauttimista jos aikoo syoda paivittain yli 30 paivaa.
Kiinnostavin tutkimus johon tormasin, ilmoitti, etta graviola vahentaa solujen ATP energiaa, joka estaa syopaa toleranssin kehittamisesta muita anti-syopa aineita kohtaan. Normaalisti 2% syovasta saattaa kehittaa pumppu mekanismin jolla syopasolut voi pumpata ulos aineet jotka on niille vaarallisia. Tama MDR muotoinen syopa voi sit levita ja olla tosi sitkea.
Pharmaa ei kiinosta monet hoidot, paljon tiedetta kuitenkin tapahtuu pharman ulkopuolellakin. Jos puhutaan mistaan kasvista syopalaakkeena, meidan pitaisi olla pharmaa vastuullisempia, ja yrittaa quantifoida kaikki, ja valttaa kaikenmuotoista sensaationalismia. Esim, miten syopahoitoa etsiva voi quantifoida 10000x tehokkaampi kuin joku laake josta ei ole ikina kuullutkaan… millaisessa tutkimuksessa, mita syopaa vastaan? Onko se oikeesti syovan tappaja, vai leviamisen estaja vai mita?
Pubmedista loytyy muutama tutkimus jotka osoittaa graviolan hyodyn syopaa vastaan, sielta loytyy myos 748 artikkelia turmeriikin vaikutuksesta syopaan… 16 artikkelia pakurista ja syovasta, 101 artikkelia cordycepsista ja syovasta ja 35778 artikkelia vitamiineista ja syovasta. Tottakai pitaa olla tavanomaista varovaisempi jos haluaa julkaista tutkimusta luonnollisista hoidoista, mutta esim turmeriikki osoittaa, et ei graviolan suhteen ole siita kysymys. Siita ei vaan olla oltu niin kiinnostuneita.
Tykkää:
2
0
Pasi Arasola, 1 kuukausi sitten
Ja miten taalla ollaan vihaisia ihmisille jotka ilmoittavat kokeilleensa ilman hyotya? Ja ihmisille jotka kysyy aiheellisia kysymyksia, kuten miksi maissa joissa syodaan graviolaa on normaalit syopatasot.. mulla viira yli. Minakin vihaan laakeyhtioita, mutta kuten sanoin, syopaa sairastaneet tuttuni kieltaytyivat vaihtoehtohoidoista juuri tallaisen kaytoksen takia. Artikkelin kirjoittaja ja kommenttien ‘haters’, tekee laakefirmoille duunia sita tajuamattaan.
Tykkää:
0
1
Repe, 1 kuukausi sitten
Pakurikäävästä kertoi jo Sozhenitsyn Söpäosastossaan. Se ainakin taitaa tehota ja olla superia. Eiväthän viranomaisemme olisi muuten sitä yrittäneet kieltää väkittömästi, kun siitä kuulivat.
Tykkää:
2
2
Repe, 8 kuukausia sitten
Juutalaisten juonethan on paljastettu. Klikkaa esim. nimeäni tai lue Kolmatta näkemystä.
Kuuma aihe. mitä olet mieltä?
8
8