Kommentti: Hyvinvointiyhteiskunta tarvitsee uutta ajattelua
Artikkeli katsottu 245 kertaa, Antti Arstila, 15.01.2011 Tulosta
Hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi tarvittaisiin paljon laajakatseisempaa ja avoimempaa keskustelua terveydenhuoltomme ongelmista. Terveydenhuoltomme ei tarvitse lisää rahaa, koska lääkkeet ja diagnostiikka paranevat. Mutta se tarvitsee uudenlaista ajattelua, rohkeutta puhua itse asiasta eikä asettaa lisää komiteoita. Kun lääkärit sekä muut terveydenhuollon vastaavat suhtautuvat ammattiinsa kutsumuksena, eikä vain helppona rahan ansaitsemiskeinona tilanne paranee.
Lääkäri, joka on kiinnostunut omasta golf-tuloksestaan enemmän, kuin potilaittensa hyvinvoinnista tai pahoinvoinnista on valinnut väärän ammatin, ja tulee kalliiksi koko yhteiskunnalle. Tällä hetkellä käytännön terveydenhuollosta vastaavat paljolti luontaistiuotekauppiaat, hierojat, fysioterapeutit ja liikunnan opettajat.
Kirjoittaja on lääkäri ja solubiologian ja patologian professori.
Lue lisää:
Asiantuntija-artikkeli: Taistele ja voita syöpä









(11 pistettä, 3 ääntä)
Kari Luoto, 2 vuosia sitten
Minulla olisi todella laajakatseista ja avointa näkökulmaa terveydenhuollon toimivuuden suhteen, kunhan saisin jonkun kuuntelemaan. Käypä tutustumassa blogini muihinkin juttuihin, kuin tähän löytämääni selitykseen eräästä rabdomyolyysin mekanismista.
Tykkää:
1
1