Magneettimedia
YlivieskaLahtiOulu
Tänään on: 24.05.2013
  • Etusivu
  • Lukijat
    • Jakelupalaute
    • Kysy lakimieheltä
    • Mielipidekirjoitus
    • Lukijan kuva
  • Arkisto
  • Magneettimedia
    • Sivukartta
    • Ilmoitusmyynti
      • Mediakortti
      • Verkkomedia

Login

Aihealueet

  • Autoilu ja tekniikka
  • Ei kategoriaa
  • Historia
  • Kolumnit
  • Koti
  • Kysy lakimieheltä
  • Lukijan palsta
  • Talous
  • Terveys ja hyvinvointi
  • Uutiset
  • Vapaa-aika
  • Videot
  • Yhteiskunta

NÄKÖISLEHTI

Ylivieska | Oulu | Lahti

Arkisto

Pyörän huolto kannattaa

Artikkeli katsottu 311 kertaa,  Toni, 13.03.2009 Tulosta

Pyörän huolto kannattaa

Kesä etenee kovaa vauhtia tuoden mukanaan hyvät pyöräilykelit. Auringon houkuttelusta huolimatta olisi ennen ajokauden aloittamista kuitenkin tärkeää huoltaa tai huollattaa menopelinsä. Näin on hyvä tehdä, olipa pyörä ollut talven varaston perukoilla tai käytössä.

Polkupyöräkorjaajien Terttu ja Pekka Rikmanin mukaan täyshuollossa koko pyörä käydään huolellisesti läpi.

- Kaikki huollettavat kohteet, kuten ketjut, jarrut, vaihteet, vaijerit ja laakeroinnit puretaan, pestään ja tarkastetaan sekä tarvittaessa vaihdetaan uusia osia, Pekka luettelee.

- Pyörä pestään höyrypesuria apuna käyttäen. Osien pesussa oiva apu on ultraäänikone. Laakeristojen ja napojen osat voidellaan tarkoitukseen sopivin voitein. Ketjuihin suihkutetaan vaseliinispray.

- Lopuksi maalatut pinnat käsitellään silikonispraylla, joka estää tehokkaasti lian tarttumisen. Tähän sopii hyvin myös autovaha, Pekka jatkaa.

Kotona vai korjaamolla?

Pyörän huoltotiheyteen vaikuttavat muun muassa käyttö, ajomäärä ja säilytyspaikka. Esimerkiksi nykyisin yleiset 7-vaihteiset pyörät tulisi huoltaa kunnolla vuoden, parin välein.

- Jarrupaloissa säästellään monesti suotta, sillä ne ovat verraten edullisia osia vaihtaa useamminkin. Nuukailemalla vain pilataan vanteet.

Korjaaja muistuttaa, että huollon voi suorittaa itsekin, jos löytyy sopivat tilat, tarvittavat työkalut ja näpertelijän vikaa.

- Mutta esimerkiksi 7-vaihteisen pyörän kanssa voi käydä helposti niin, että vaihteiden purkamisen jälkeen kasaaminen jääkin sitten ammattilaiselle, mies toteaa.

Halpa huoltaa, kallis korjata

Paikkakuntakohtaisten erojen lisäksi huoltohintoihin vaikuttavat pyörän ominaisuudet ja etenkin vaihteiden lukumäärä.

- Yksivaihteisen pyörän täyshuolto maksaa noin 85 euroa ja monivaihteisen hybridin huoltoon kannattaa varata 110–120 euroa. Asiakas voi tilata myös puolihuollon eli huollon, jossa asiakkaan kanssa erikseen sovitaan läpikäytävät kohteet. Siinä hintahaarukka on 20–60 euroa, Pekka kertoo.

Pyörän huollattajien määrä on kasvanut vuosi vuodelta ja joutuisimmat ovat jo tänäkin vuonna keväthuollon teettäneet.

- Keväällä kiireisiä ovat huhti- ja toukokuu ja syksyllä ruuhkaa on taas koulujen alkamisen tienoilla, sanoo Terttu.

- Kevään ruuhkahuippuja voitaisiinkin tasoittaa, jos ihmiset toisivat pyöriään huollettaviksi jo hiljaisina alkuvuoden kuukausina. Tästä hyötyisivät niin asiakkaat kuin korjaajat, Terttu ja Pekka toivovat.

Arvo korvien välissä

Keväthuollon lisäksi pyörän huoltaminen on tärkeää myös syksyisin ennen varastointia.
- Oikeastaan syyshuoltoa tulisi pitää vähintäänkin yhtä tärkeänä, jottei pyörä jäisi talveksi vikoineen ja likoineen odottamaan kevättä, kertoo Pekka.

Kuten muidenkin asioiden suhteen, myös pyörän pitämisen suhteen meitä on moneksi. Jotkut panostavat huoltamiseen enemmän, toiset vähemmän.

- Niin kyllähän se on pyörän arvo siellä pyöräilijän korvien välissä. Ehkä jotkut pitävät pyörää sen verran arkisena välineenä, että huoltoon ei haluta panostaa ennen kuin on pakko, pohtii Pekka.

- Oikea huoltaminen on kuitenkin tärkeä osa turvallisuutta ja vaikuttaa myös pyörän arvon säilymiseen, sanovat Terttu ja Pekka.

Ei aiheeseen liittyviä juttuja.

Arvostele artikkeli:


HuonoVälttäväIhan okHyväLoistava! Ei arvostelua - ole ensimmäinen.
Loading ... Loading ...


Vapaa-aika huolto, pyöräily

Uusimmat

  • Edunvalvontavaltuutus
  • Suomen entinen ulkoministeri vaatii kansanäänestystä EU-jäsenyydestä
  • Medialle eurooppapäivän johdosta
  • EU haluaa rekisteröidä kasvit ja siemenet ja estää kotiviljelyn
  • Autismin valheellinen tiede

Uusimmat kommentit

  • 911nsidejob: 9-11: Yhdysvaltain hallituksen epäuskottavuus
  • Väinö: Suomen entinen ulkoministeri vaatii kansanäänestystä EU-jäsenyydestä
  • kummajainen: Autismin valheellinen tiede
  • kummajainen: Autismin valheellinen tiede
  • Hoax: Autismin valheellinen tiede

Aihealueen muut jutut

  • Kiistelty kuksa ~ Vapaa-aika 13 December, at 11 : 39 AM
  • Karhu pelottaa metsässä liikkujia suotta ~ Vapaa-aika 12 July, at 07 : 59 AM
  • Pyöräily yhdistää huvin ja hyödyn lomallakin ~ Vapaa-aika 5 July, at 10 : 47 AM
  • Vaelluksella pärjää maalaisjärjellä ~ Vapaa-aika 5 July, at 10 : 17 AM

Jätä vastaus

Napsauta peruuttaaksesi vastauksen.

Aihealueet

Kolumnit

Koti

Talous

Terveys ja hyvinvointi

Uutiset

Vapaa-aika

Yhteiskunta

Valikko

Etusivu

Palaute

Arkisto

Ilmoitusmyynti

Käyttöehdot

© 2009 Magneettimedia. Kaikki oikeudet pidätetään.